Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

We’ve been eating a LOT of cereal these days. Somewhat because I’m moving more slowly and am more tired now that I’m in the third trimester so it’s an easy snack/meal, but also because I keep getting great deals on it and cereal/milk are one of the few things that don’t give me heartburn!

(I didn’t get a picture of these groceries before the kids already got into the cereal & milk!)

Kroger Shopping Trip #1

  • 1 gallon milk — $2.69
  • 2 tubes Colgate toothpaste — $1.99 each when you buy 5 participating items, used $4/2 Kroger digital coupon = free after coupons
  • 1 box Raisin Bran — $1.79 when you buy 5 participating items
  • 2 boxes Cheerios — $1.99 each when you buy 5 participating items, used $1/2 Kroger digital coupon = $1.49 each after coupons
  • Total with tax: $8.49

I was so excited that Kroger had butter on sale for $1.99 again this week! We still have 4 pounds in the freezer from the last sale, but you can bet I went ahead and got 5 more pounds to stock the freezer!

Kroger Shopping Trip #2:

Since we had about $26 left in our grocery budget, I decided to run by Aldi on Saturday after Silas’ baseball practice. I was hoping to pick up some cereal and cheese. I let Silas add up the amount of the our purchases as we added things to the cart and he made sure we stayed within our budget. He did a great job of doing the mental math!

Aldi Shopping Trip

  • Chocolate Chip — $1.69
  • Dried Cranberries — $1.29
  • 2 Cinnamon Crunch cereal — $1.39 each
  • 3 boxes of Macaroni & Cheese — $0.33 each
  • 6-pack of Peach Tea — $3.99
  • Eggs — $0.58
  • Baby Carrots — $0.89
  • 2 Honey Crunch Oats cereal — $1.29
  • Milk — $2.49
  • Frosted Flakes — $2.29
  • 2 packages cheese — $1.69 each
  • Total with tax: $24.55

Our Menu Plan This Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Breakfasts: Cereal

Lunches/Snacks: Leftovers, Salad, Apples/Peanut Butter, Mac & Cheese, Danimals, Pumpkin Chocolate Chip Muffins, Scrambled Eggs, Cookies, Chips, Random other markdowns/sale items 🙂

Dinners:

Sunday — Frozen Pizza

Monday — Quiche (used marked down pie crust, mixed veggies, ground beef, eggs, spices), Apple Turnover (used marked down pie crust)

Tuesday — Instant Pot Apples, Pumpkin Waffles, Sausage

Wednesday — Chicken Noodle Soup, Pumpkin Chocolate Chip Muffins

Thursday — Parmesan Chicken, Rice Pilaf, Peas, Biscuits

Friday — Leftover Buffet, Oranges (Jesse was out of town)

Saturday — Frozen Pizza, Salad (Jesse was out of town)

Financial News Go